Infovet

EYLÜL 2022

Dünya Buiatri Kongresi, 2026’da Türkiye’de! 

Yarım asrı aşkın süredir iki yılda bir organize edilen ve alanının en saygın kongresi olan Dünya Buiatri Kongresi (WBC)’nin 33.sü 2026 yılında ilk kez ülkemizde gerçekleşecek.

Kapak

Salmonella mücadelesinde en güçlü silahımız aşılar!

Elanco Hayvan Sağlığı ile Salmonella enfeksiyonlarının güvenli yumurta temini ve ihracatı noktasında yarattığı handikapları masaya yatırmaya devam ediyoruz.

VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI

Akademik çalışmalarıyla hayvan sağlığı sektörüne önemli katkılarda bulunan değerli bilim insanı Prof. Dr. Erol Şengör'ü kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz.

Küresel bir sağlık sorunu: Zoonozlar

Zoonozlar, küresel bir sağlık sorunu olmanın yanı sıra hayvanlarda yüksek maliyetli tedavi uygulamaları ve sebep olduğu kayıplar nedeniyle de ülkeler üzerinde de büyük bir ekonomik yüktür.

Broylerlerde mikotoksinlerin etkisi

Yemlerde bulunan kabul edilebilir düzeyde mikotoksin alımı dahi broylerlerin performansı üzerinde doğrudan olumsuz etkiye sahiptir.

Yumurtacı tavuklarda soğuk stresine yeni yaklaşım

Yeni bir çalışma, termal bir cihaz olarak sıcak tünek sisteminin, yumurtacı tavuklarda soğuk stresi ile ilişkili olumsuz etkileri azaltarak sağlığı ve refahı iyileştirdiğini gösterdi.

Ayakta kalmanın 5 yolu

Kâr elde etmek ve marjdan yararlanmak için süt sığırı performansı, sağlığı ve refahı üzerinde çoğu sürüde minimum etkilerle uygulanabilecek öneriler!

Kümes hayvanlarında avian metapneumovirus (AMPV)

Marco Falchieri, dünya çapında yaygın olan avian metapneumovirusun kökenini açıklıyor ve tedavisi olmadığından önleyici yaklaşımın önemini vurguluyor.

Koyunlarda ketozis: etiyoloji, klinik bulgular ve korunma

Koyunlarda gebeliğin sonlarında görülen ketozis; yem ve rasyon analizi, gebelik taraması ve kuzulamadan önce serolojik değerlendirme gibi yönetim stratejileri ile önlenebilir.

‘KOP ile Silajım Pakette’ tesisi hizmete açıldı

KOP İdaresi Başkanlığı, bölge hayvancılığının en önemli sorunlarının başında gelen kaba yem problemini azaltmak için finansman desteği sağladığı ‘KOP ile Silajım Pakette’ Tesisi hizmete açıldı.

TZOB, et ve süt sektöründe yaşanan sıkıntılara değindi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar et ve süt sektöründe yaşanan sıkıntılara ilişkin görüşlerini yaptığı görüntülü açıklamada değerlendirdi.