Infovet

AĞUSTOS 2021

Kümeslerde yemlik ve suluk yönetimi

Sürülerin optimum performans göstermesi için broyler kümesindeki yem ve su temininin kapsamlı yönetimi çok önemlidir. İsrafı en aza indirirken yeterli yem ve su sağlamak için bazı özel durumlar göz önünde bulundurulmalıdır.

Kapak

Kırmızı tavuk biti maliyetli bir küresel problem!

MSD Hayvan Sağlığı ile bir arada gerçekleştirdiğimiz “Kırmızı Tavuk Biti Farkındalık Projesi”nin konukları Prof. Dr. Leyla Güler ve Veteriner Hekim Ali Rıza Çeşmeci!

Yükselen komoditi ürün fiyatlarının yönetimi

Dünya çapında yükselen komoditi fiyatlarını yönetmek amacı ile üreticilerin çoğu, alternatif yem maddeleri kullanmaya veya kalite standartlarını düşürmeye başladı. Fakat bu yöntemlerin hayvanlara ve operasyonlara yönelik riskleri var mı? İşte bilmemiz gerekenler...

Bulaşıcı ve ölümcül keçi ciğer ağrısı hastalığı

Zamanla yarış gerektiren, oldukça bulaşıcı, ağrılı ve ölümcül bir solunum sistemi hastalığı olan keçi ciğer ağrısı hastalığını ancak sürü aşılaması ile eradike etmek mümkündür.

Vasküler frajilite, karkas lezyonları ve düşük kalite

Kullanıma hazır besin maddeleri ve şekerler ile bir araya gelen modern broylerlerin genetik büyüme potansiyeli hızlı büyümeye yol açmaktadır. Bununla birlikte kanatlıların vasküler bütünlüğü risk altındadır.

Bir yem katkısı olarak Sacchoromycess cerevisiae’nin yararları

Ticari olarak en çok kullanılan yem katkılarından biri olan Sacchoromycess cerevısıae’nın ruminant rasyonlarına ilave edilmesi, yetiştirici açısından birçok kazanım sağlamaktadır.

Alkali düve yetiştirme rasyonları

ngiltere’de Kuzey Yorkshire’da bir çiftlik denemesi sırasında standart bir düve yetiştirme rasyonu ile yapılan karşılaştırmalar, yeni bir alkalin konsantrenin düvelerin günlük canlı ağırlık artışını önemli ölçüde artırdığı keşfedildi.

Küresel ısınma için yeni önlem

NTV’nin haberine göre, Almanya’da yapılan yeni bir çalışmada, küresel ısınma etkilerini en aza indirmek için ineklere tuvalet eğitimi verilmeye başlandı.

Domates kabuğu ve kuşburnu yumurta kalitesini artırıyor

Research on Animal Production dergisinde yayınlanan bir araştırma, bıldırcın diyetine %4 ve %12 domates tozu eklenmesinin, oksidatif stresin belirteci olan malondialdehit konsantrasyonunu azalttığını ve antioksidan enzim glutatyon peroksidazın aktivitesini artırarak antioksidan aktiviteyi geliştirdiğini gösterdi.