Infovet

AĞUSTOS 2023

Türkiye WBC 2026 evsahipliği için sıkı hazırlanıyor 

Avrupa Buiatri Kongresine katılan Çiftlik Hayvanları Hekimliği Derneği Başkanı Prof Dr Hasan Batmaz; ev sahibi olduğumuz WBC 2026 istanbul için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz dedi.

AVIAPP’ın yeni modülleri Verona’da tanıtıldı

Kanatlı sektöründeki güncel sağlık verileri ve yönetim uygulamalarını içeren AVIAPP, verimliliği artırmak ve sağlık standartlarını yükseltmek için tasarlandı.

Kanatlıların üzerinde amonyağın zararlı etkisi

Kanatlı kümeslerindeki amonyak gazı seviyesinin, 25 ppm’in altında olması tavsiye edilmektedir ve bu limit hayvan refahı kadar insan sağlığı için de belirlenmiştir.

Sağlıklı bir gelecek için yumurta

Uluslararası Yumurta Komisyonu Başkanı Greg Hinton, konuşmasında yumurtanın eşsiz, ulaşılabilir bir protein kaynağını olduğundan bahsetti ve sürdürülebilirlik açısından önemini vurguladı.

Bitkilerden gelen destek

Antibiyotiklerin verim arttırıcı olarak kullanılmasının yasaklanmasıyla ortaya çıkan yeni arayışlar, aromatik bitkilerin kullanımı hakkında yeni bir sayfa açtı.

Sağım ekipmanlarında temizlik ve sanitasyon

Biyogüvenlik, temizlik ve dezenfeksiyon uygulamaları modern hayvancılıkta başarıya giden en güvenli ve en ucuz yoldur. İşletmedeki ekipmanların temizlik ve sanitasyonu ise en önemli biyogüvenlik basamaklarından birini oluşturmaktadır.

Üreme performansını etkileyen faktörler

Sığır yetiştiricilerinin üreme verimliliğini arttırmaları, hayvan sağlığını ve refahını sağlamaları için, veteriner hekimlerle iş birliği içinde olmaları; koruma, kontrol ve tedavi programları oluşturmaları şarttır.

Aşı bütünlüğünü korumanın önemi!

Büyük bütçeler harcadığımız sürülerimizi korumak için, aşıları düzenli olarak uygulamak kadar aşıları muhafaza etmek de büyük bir yatırımdır.

Beslenme yoluyla ayak sağlığının korunması 

Ayak hastalıklarının temeli de diğer hastalıklar gibi beslenmekten geçer. Doğru beslenmeyle hayvanları hastalıklardan koruyabilir ve kurtarabiliriz.

Avian Pneumovirüs enfeksiyonları

İlk kez 1970’lerin sonunda Güney Afrika’da tavuk ve hindilerde görülen APV Enfeksiyonları, tavuk ve hindi yetiştiriciliğinde sekonder olarak yayılarak ekonomik kayıplar oluşturmasıyla bilinir.

Ketozis yönetimiyle sağlıklı geçiş dönemi

Kuru dönem, doğumlar arasındaki dinlenme ve hazırlık sürecidir. Ketozis gibi metabolik sorunların riskini azaltmak için düzenli veteriner hekim kontrolü ve beslenme uzmanı iş birliği önemlidir.

Kanatlı hayvanlarda bağırsak sağlığınin etkisi ve önemi!

Kümeslerde kullanılan yemlerin kalitesi ve içeri Bağırsak sağlığını fazlasıyla etkiler. erişim, formülasyon ve Yem Kalitesi hayvanların büyümesi ve gelişimi için çok önemlidir.

Teknoloji kalkanıyla buzağı sağlığı: IoT çağı

Bovine solunum sistemi hastalığını teşhis etmek oldukça zordur, yoğun ve özel bir emek ister. Bu nedenle otomatik yemlikler, tartılar ve ivmeölçerler gibi IoT cihazlarına dayalı hassas teknolojiler, hastalığın fiziksel klinik belirtileri ortaya çıkmadan önce davranış değişikliklerini tespit etmeye yardımcı olabilir.