Infovet

EYLÜL 2020

Avrupa’nın en büyüğü!

Dünya standartları üzerinde damızlık süt sığırı yetiştiriciliği, kaliteli ve sağlıklı çiğ süt üretimi gerçekleştirmek amacıyla kurulan AtaSancak Tarım İşletmesi, bugün ülkemiz ve Avrupa’nın en büyük damızlık süt sığırı işletmelerinden biri!

Kapak

Yumurta kabuğu, yumurta kalitesinin en önemli bileşeni

Kabuk kalitesi, doğrudan yumurta kalitesini etkiler Kötü kabuk kalitesine sahip yumurtalardan, kaliteli civciv çıkarma şansının olamayacağı unutulmamalıdır.

Elanco, Bayer Hayvan Sağlığı’nı satın alma sürecini tamamladı

Bayer Hayvan Sağlığı’nın satın alma sürecini tamamlayan Elanco, ürün portföyü ve hizmet olanaklarını genişleterek, büyüyen endüstride uzun süreli liderlik için gerekli kaynağı sağlamayı amaçlıyor.

Sığırlarda Trichophyton verrucosum enfeksiyonu

TrIchophyton verrucosum, başta sığırlar olmak üzere diğer ruminant türlerinde de lokalize lezyonlara neden olan başlıca dermatofit türüdür ve özellikle genç sığırların aşılaması önem teşkil etmektedir.

Farklı yem maddelerinde fusariotoksin oluşumu

Fusarium toksinleri ile kontamine hayvan yemleri, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Genellikle, tek bir numunede bu toksinin alt türleri aynı anda bulunmaktadır. Peki, birlikte görüLdüklerinde farklı fusariosis toksinleri arasındaki korelasyon nedir?

Yumurtacı tavuklarda NDF’nin etkileri

Sodyum diformat kullanımı, kontaminasyon, kabuk kalınlığı ve verimlilik üzerinde pozitif etkiler veren güvenli bir yöntemidir.

Mistav İlaç Kurucusu ve Genel Müdürü Konuralp Özçelik’ten üzücü haber

Hayvan sağlığı sektör paydaşlarımızdan Mistav İlaç Kurucusu ve Genel Müdürü Konuralp Özçelik’i kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Kendisine Allah’tan rahmet, kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

Tatlandırıcıların broyler performansına etkileri

Çin’de yapılan bir çalışmada, 3 tatlandırıcının broylerlerin büyüme performansı, serum biyokimyasalları ve jejunal işlevleri üzerindeki etkileri araştırıldı.

Sığırların pembe göz hastalığına dikkat!

Yayın olarak pembe göz olarak adlandırılan enfeksiyöz sığır keratokonjunktiviti (IBK), sığır üretimini olumsuz yönde etkileyen ve ABD’de tahmini olarak yıllık 150 milyon dolardan fazla kayba neden olan bulaşıcı ve maliyetli bir hastalıktır.

Deneysel bir tedavi prion hastalıklarını azaltıyor

JCI Insight’ta yayınlanan yeni bir rapora göre, deneysel bir tedavi kullanan bilim insanları, prionların neden olduğu dejeneratif bir merkezi sinir hastalığı olan scrapie’nin ilerlemesini yavaşlattı ve kemirgenlerin yaşamlarını büyük ölçüde uzattı.

Gübreden enerji geri kazanımı

Ege Üniversitesi Biyokütle Enerji Sistemleri ve Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Günnur Koçar, biyokütle kaynaklarının, Türkiye’nin yıllık elektrik tüketiminin üçte birini karşılayabileceğini söyledi.

İnterhas yeni döneme hazır!

İnterhas, 2020 İlk Yarı Dönem Toplantısını, 05-06 Ağustos tarihleri arasında bölge tanıtım sorumluları ve merkez çalışanlarının katılımıyla Ankara’da gerçekleştirdi.

Avrupa süt ürünleri sektörü ve COVID-19

COVID-19 salgınının bir sonucu olarak, ilk çeyrekte Avrupa’nın süt ürünleri ihracatı, özellikle peynir ve yağsız süt tozu olmak üzere azaldı.

Çiftlik körlüğü nasıl önlenebilir?

Yüksek performans için broyler sürüsünün yönetilmesi, ayrıntılara dikkat edilmesini gerektirir. Çiftliğinizin iç işleyişine dair bilgi birikimi ve uzun yıllara dayanan deneyimle çiftlik körlüğünü ortadan kaldırabilirsiniz.

Kısa zincirli 1-monogliserid organik asitlerin broyler piliçlerde etkisi

C. perfringes, Eimeria spp ve Salmonella typhimurium’a karşı organik asit 1-monogliseridlerin spesifik karşımının in vivo antibakteriyel aktivitesinin değerlendirildiği bir çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, 1-monogliseridlerin antibakteriyel potansiyel ve yemden çıkarılma süresi olmadığından antibiyotikler için geçerli bir alternatif olabileceği görülmüştür.