Infovet

NİSAN 2021

İneklerde oksitosin hormonu ve etkileri

Bu araştırmanın amacı, ruminantlarda süt üretimi ve süt kalitesinde gözlenen değişimlerde, farklı yönetim sistemlerini ve sağımın etkilerini ortaya koymaktadır.

Kapak

Kırmızı tavuk biti hayvan sağlığı ve refahı endişeleri yaratıyor

MSD Hayvan Sağlığı ile bir arada yürüttüğümüz “Kırmızı Bit Farkındalık Projemizin” bu ayki durağımız Kayseri, konuklarımız ise Veteriner Hekim Yavuz Torunoğlu ve Erdem Başyazıcıoğlu...

Mikotoksin biyomarker’ları: Laboratuvardan Çiftliğe 5 Sorun

Mikotoksinler, gıdaları ve yemleri doğal olarak kirletirler. İnsan ve hayvan sağlığı için risk oluşturan çok sayıda mikotoksin tespit edilmiştir. Dünya çapında sık görülmeleri ve toksik etkileri nedeniyle mikotoksinler düzenli takip gerektirir.

Koyun-keçi vebası (PPR) ve çiçek hastalığı

Koyun-keçi vebası (PPR) ve çiçek hastalıkları, tedavileri olmayan oldukça bulaşıcı hastalıklardır. Yetiştiricilerin ekonomik kayıplarının en aza indirilmesi için tüm dünyada aşılamanın önemi vurgulanmaktadır.

Tam kapanma sonrası KKKA hastalığı uyarısı

Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurcan Baykam, AA muhabirine, havaların ısınmasıyla bazı illerde Kırım Kongo Kanamalı Ateş (KKKA) vakalarının görülmeye başladığını söyledi.

Kırklareli kıvırcık koyunu coğrafi işaret belgesiyle tescillendi

Türk Patent ve Marka Kurumuna, coğrafi işaret belgesi için Kırklareli Tarım ve Orman Müdürlüğü, Damızlık Koyun Keçi Birliği ile Trakya Kalkınma Ajansı iş birliğinde yapılan başvuru sonuçlandı.