Infovet

ARALIK 2019

Tarım 4.0 mikotoksin yönetimi

Bu makalede, hassas tarım uygulamalarının mikotoksin enfeksiyonlarıyla mücadele noktasında nasıl yardımcı olabileceğine dair genel bir inceleme sunulmuştur.

Kapak

Oksidatif stres ve doğal biyolojik antioksidanlar

Serbest radikallerin hücre ve doku üzerinde meydana getirdiği tahribat sonucu oluşan oksidatif stresi ortadan kaldırmak için son yıllarda yemde doğal bitkisel antioksidan kullanılmaya başlanmıştır.

Kanatlılarda iz mineral desteğinin glisin şelat ile optimizasyonu

Yüksek kaliteli glisin şelat kullanımı, güvenli iz mineral tedariği sağlar ve modern kanatlı üretiminde geliştirilmiş iz mineral varlığını destekler. İhtiyacın arttığı kritik durumlarda, güvenilir iz mineral desteği sağlamak riskli semptomları azaltır ve performansı iyileştirir.

Yemeğin iyileştirici gücü: Tavuk suyu çorba

Bağırsağı iyileştirmek ve korumak, bağışıklığı artırmak, sindirime yardımcı olmak, inflamasyona karşı savaşmak için güçlü bir besin değerine sahip tavuk suyu çorbayı sofralarınızdan eksik etmeyin.

Kars Bölgesi VHO, buzağı tendon problemleri kursu

Kars Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası koordinatörlüğünde Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi ABD Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsa Özaydın tarafından “Yenidoğan Buzağılarda Tendon Problemleri ve Cerrahisi Uygulamalı Eğitim Kursu” düzenlendi.

Kalsiyum tuzlarının granül büyüklüğünün etkileri

Singapur Ulusal Üniversitesi’ndeki araştırmalar, granül boyutunun yağ takviyelerinin rumen koruma derecesi üzerinde önemli bir etkisi olduğunu göstermektedir.

Sahte veteriner hekimlere hapis cezası

Veteriner olmadığı halde hizmet veren bir kişi ve meslek odasına ait karneyi imzalayarak resmi belgede sahtecilik yapma suçu işleyen bir diğer kişi, 6343 sayılı yasaya muhalefet suçundan ayrı ayrı hapis cezasına çarptırıldı.

Gıda işletmelerinde “biyomühendis” istihdam edilebilecek

Tarım ve Orman Bakanlığının Gıda ve Yem İşletmelerinde Çalıştırılması Zorunlu Meslek Mensuplarının Belirlenmesine Dair Tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kaba yem ile beslenen hayvanların süt protein oranı yükseliyor

Konya’da dört çiftlikte yapılan araştırmada, özellikle 14 kilograma kadar süt veren ineklerin kaba yemle beslendiğinde sütünde protein, yağ oranı ve kuru madde oranında yükselme tespit edildiği bildirildi.

Tavuklarda Salmonella’yı azaltmak için postbiyotikler

Yüksek kaliteli bir maya olan Saccharomyces cerevisiae’nin bağırsak sağlığı ve performansı üzerindeki etkileri bilimsel literatürlerle ve verilerle belgelenmiştir.