Infovet

OCAK 2024

Elanco TMEA Bölgesindeki liderliğini pekiştiriyor

“Elanco Antalya’da gerçekleştirdiği 2024 TMEA Kick Off Toplantısı’nda 2023 değerlendirmesini ve 2024 hedeflerini paylaştı. Ev sahipliğini Türkiye Elanco’nun üstlendiği toplantı başarılı bir geleceğin sinyallerini verdi.

Kapak

Hastavuk, başarılı üreticilerini ödüllendirdi

Türkiye’nin önde gelen beyaz et üreticilerinden Hastavuk, üreticilerini ödüllendirdi. Kaliteli üretim, doğru beslenme ve katma değer yaratan atılımlarla öne çıkan Hastavuk başarıyı ödüllendirmeye devam ediyor.

HIPRA,“CONCO 24’’ Koksidiyoz Kontrol Kongresi

HIPRA’nın 3’üncüsünü düzenlediği CONCO 24 Koksidiyoz Kontrol Kongresi, Fas’ın büyüleyici atmosferinde Marakeş’te gerçekleştirildi.

Metabolik hastalıklar ve önleme yöntemleri

Kışın soğuk geçen günlerini, mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle unutmuştuk. Ancak dondurucu soğukların ve yağışların gelmesiyle birlikte yapılan hazırlıkların yinelenmesinin vakti geldi çattı.

Bağırsak sağlığının gizemi

Bağırsak bariyerinin bozulması, besin emiliminin azalmasına ve patojenlerin iç organlara geçmesine yol açarak hastalık riskini artırır.

Beslenme ipuçları ve başarılı üreme

Tüm biyokimyasal olaylarda belirleyici olan suyun kalitesi ya da kimyasal içeriği, hayvan performansının en üst düzeye ulaşması için belirleyicidir.

İşletmelerde bahara hazırlık dönemi

İyi bir parazit yönetimi, işletme sahiplerinin bahar dönemi öncesinde yapılması gereken önemli hazırlıklardan biridir.

Sağım ekipmanlarında temizlik ve sanitasyon

Biyogüvenlik, temizlik ve dezenfeksiyon uygulamaları modern hayvancılıkta başarıya giden en güvenli ve en ucuz yoldur. İşletmedeki ekipmanların temizlik ve sanitasyonu ise en önemli biyogüvenlik basamaklarından birini oluşturmaktadır.

Sığırlarda parazit kontrolü gelişmeleri

1984’te, Dr. Joe Dedrickson, ilk makrosiklik lakton parazitinin kontrolü için ivermectinin fikrini hayata geçirip, piyasaya sürdüğünde özel muayenesinde çalışıyordu. Halen, endüstride ve sığırların üretkenliğinde büyük değişimlere yol açan bu deneyimini hatırlar.

Kuş gribi salgınlarına karşı CRISPR

Kuş gribi salgınlarına karşı mücadelede, gen düzenleme teknolojisi kullanılarak ANP32A proteininin üretiminden sorumlu DNA bölümünün değiştirilmesi, önemli bir ilerleme sağladı.

Karotenoidlerin yumurta sarısı rengine etkisi

Kanatlı beslenmesinde marketlerin yumurta sarısı ve deri rengi ile ilgili olarak farklı tercihlerine yönelik, farklı karotenoid kaynakları kullanılmaktadır.

Nekrotik enterite bakış

Nekrotik enterit, tavuklarda barsak hastalığıdır ve barsak epitelinde nekrotik doku yamaları ile karakterizedir. Bu hastalık genellikle yavru piliçlerde yüksek ölümlere neden olabilir.

Yumurta kabuğunun ultrayapısal özellikleri

Yumurta kabuğunun ultrayapısal (ultrastrüktürel) özelliklerini anlamak, kabuğun mekanik özelliklerinin sadece basit bir kabuk kalınlığı ölçüsü ile tanımlanamayacağı görüşünü güçlendirmektedir.

Karma yemlerde sıvı takviyesi

Sıvı takviyelerinin karma yem formülasyonunun ön safhasında eklenmesi savunulmaktadır.