Infovet

TEMMUZ 2023

İşletmede süt kalitesini artırmak

Süt işletmelerinde mastitis kontrolü ve yüksek kalitede süt üretimi için gerekli prosedürler ve ürünler.

Kapak

Antijen seçiminde yerli suşların önemi

Aşı veya tedaviler için kullanılacak olan antijenler için yerli suşların tercih edilmesi, bölgesel hastalık varyasyonlarına uyum sağlayabilme yeteneğini arttırmaktadır, bu uyum ile hastalığa karşı direnç ve savunma şiddeti artar.

VIV Türkiye sektör profesyonellerini bir araya getirdi

Türk tavukçuluk endüstrisi VIV Türkiye 2023’te buluştu. Dört yıllık uzun bir aradan sonra bir araya gelen sektör paydaşları, İstanbul’da Türk tavukçuluk sektörünün gelişmesi için çalışmalar yaparken ihracat olanaklarını artırmaya çalıştı.

Ölümcül Tehlike: Buzağılarda Neonatal İshal

Buzağılarda neonatal ölümlerin en önemli nedenlerinden biri, sıklıkla görülen buzağı ishali hastalığıdır. Ölümler genellikle dehidrasyona bağlı olmaktadır.

Kanatlıların sıcaklık stresi

Yüksek üretim performansları ve yemden yararlanma verimlilikleri tavukları ısı stresine daha duyarlı hale getirmektedir. Veteriner Hekim Sean Wisdom: “Geçen yıl bazı broyler işletmeleri sürülerinin %30’unu sıcak stresinden kaybetti”.

İdeal karkas kalitesi ve verimi için haşlama&yolma

Uygun haşlama ve yolma, tüysüz ve hasarı olmayan karkaslar elde etmeye yarar. Haşlama suyunun temizliğini artırmak, çapraz kontaminasyonu azaltır ve ürün hijyenini artırır.

Hipokalsemi her zaman zararlı mıdır?

Doğum sonrası yaşanan bütün hipokalsemi türlerinin zararlı olduğunu, her vakanın tedavi gerektirdiğini ve faydalı olduğunu varsaymak yanlıştır.

Kanatlı yemlerinde lezzeti artırmak

Yapılan araştırmalar; tat alma tomurcukları memelilerinkiyle morfolojik açıdan benzer olan kanatlıların belirlenen bir tat alma mekanizmaları olduğunu doğruladı.

Sıcaklığa bağlı ısı stresi riskini azaltmak

Sıcak ve nemli hava, süt ineklerinde ısı stresine neden olabilir; süt üretimi ve doğurganlık azalabilir. Bu nedenle yüksek riskli aylar için olumsuz hava koşullarına hazırlık yapılmalıdır.

Işığın verim üzerine etkisi

Işık düzeninin bir süt ineği veya yumurtacı tavuk işletmesindeki verim özellikleri üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır.

6 Temmuz: Dünya Zoonoz Günü 

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’ne göre, omurgalı hayvanlardan insanlara veya insanlardan hayvanlara doğal olarak bulaşan herhangi bir hastalık veya enfeksiyon zoonoz olarak sınıflandırılmaktadır.