Infovet

OCAK 2022

Çiftlikten hayat kurtarıcı bir ilaca…

İneklerin akciğerlerinde bulunan pulmoner surfaktan, solunum problemi yaşayan prematüre bebekler için hayat kurtarıcı bir tedaviye dönüşüyor!

Kapak

Ekonomik açıdan buzağı ölümleri

Doğan her buzağı, başarılı bir işletmenin yapı taşı olmasının yanı sıra ülkenin de geleceğidir ve hayvancılığın devamını sağlar. Buzağıları korumak, geleceğimizi korumaktır.

Enfeksiyöz Bronşitis için stratejimizi oluşturalım

Enfeksiyöz Bronşitis'e yönelik canlı ve inaktif aşılama stratejilerinde en geniş korumayı sağlamak ekonomik kayıpları da en aza indirecektir.

Mantardan yumurta akı üretildi

Helsinki Üniversitesi ile Finlandiya VTT Teknik Araştırma Merkezi tarafından yürütülen bir araştırma sonucunda mantardan yumurta akı üretildi.

Eurostat ve TÜİK verilerine göre, Türkiye hayvan varlığı ile Avrupa lideri!

Türkiye, Avrupa Birliği ülkeleri ile karşılaştırıldığında küçükbaş ve büyükbaş hayvan varlığında ilk sıraya yükseldi. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlenen bilgiye göre, Türkiye’de hem küçükbaş hem de büyükbaş hayvan sayısı Avrupa Birliği ülkelerini geride bıraktı.

Bakanlığa, ihracatta dönemsel düzenleme yetkisi

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Bazı Tarım Ürünlerinin İhracatına İlişkin Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Et ve Süt Kurumu, ilk süt tesisini hizmete açıyor

Veteriner hekimlerin kontrolünde kasaplık hayvan alımlarını ve kesimlerini yaparak hijyenik şartlarda kaliteli üretim için et kombinalarını faaliyete geçiren kurum, Yozgat’ta kurduğu işleme tesisi ile süt ürünleri de üretecek.