Infovet

NİSAN 2022

Kanatlı işletmelerinin kabusu: mikotoksinler

Mikotoksinlerin  insan ve hayvan sağlığı üzerine, gıda ve yemlerde hatta en son işlenmiş ürünlerdeki kontaminasyon seviyelerine bağlı olarak, çok çeşitli zararlı etkileri vardır.

Kapak

Mastitise bağlı ekonomik kayıplar nasıl önlenir?

Ülkemizde yüksek insidansa sahip mastitis hastalığının önde gelen etkenlerine karşı aşılamanın işletme ekonomisine katkısı büyüktür.

Yumurtacı tavuklarda mikotoksinlerin etkileri

Zaman zaman, yemde toksin bağlayıcı kullanmak sorunun çözümünde yeterli olmayabilir. İşte bu aşamada, bir sıvı toksin bağlayıcıya ihtiyaç vardır.

Su ürünleri yemlerinde bitki bazlı proteinler

Su ürünleri için yem bileşeni olarak kullanılan balık ununa karşı değişen küresel talep, yetiştiricileri alternatif arayışlara yöneltti. Alternatifler arasında mikotoksinlerden etkilenen bitkisel bazlı proteinler de bulunmakta.

Elanco’da yeni görevlendirme

Ortadoğu ve Afrika) bölgesinde daha verimli ve etkili bir organizasyon yapısını oluşturmak amacıyla sürdürdüğü çalışmaların bir sonucu olarak, mevcut sorumluklarının üzerine Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgelerinin de içinde bulunduğu bölgeye Kıdemli Direktör olarak atanmıştır.

Krizler çağında enerjinin gezegenimize maliyeti gün geçtikçe artıyor

Sağlık ve Çevre Birliği (HEAL - Health and Environment Alliance) tarafından yapılan bir araştırma kapsamında hazırlanan “Kronik Kömür Kirliliği - Kümülatif Sağlık Etkileri Özel Raporu”na göre, çalışır durumda olan kömür santralleri, 55 yılda 4,8 trilyon lira sağlık maliyetinin yanı sıra 200 bin erken ölüme neden oldu.

Düşük karbonlu bir dünyada broyler beslemesi

Önde gelen bir kümes hayvanı beslenme uzmanına göre, sektör net sıfır hedeflerine ulaşmak istiyorsa broylerlerde de besleme düzenlemeleri yapmak şart.

İspanya’da çiftçiler meydanlara indi

Traktörlerle, atlarla ve 1500 otobüsle Madrid’e gelerek gösteri yapan 100 binden fazla tarım ve hayvancılık sektörü çalışanı, geçim sıkıntısından dolayı “Artık yeter, daha fazla tahammül edemiyoruz” sloganları atarak, hükümetten acil çözüm istedi.