Infovet

ARALIK 2022

Kanatlı sürülerinde hastalık yönetimi nasıl olmalıdır?

Kanatlı sürülerinde hastalıklarla mücadelede; çevre, biyogüvenlik, sağlık planlamaları ve ilaç uygulamaları gibi göz önünde bulundurulması gereken başlıca noktaları araştırdık.

Kapak

Sığırlarda solunum sistemi enfeksiyonlarının önlenmesi

Canlı hayvan ithalatıyla birlikte ülkemizde prevalansı artan solunum sistemi hastalıkları etkenlerinin başında M. bovis, P. multocida ve M. haemolytica gelmektedir.

Enflasyonun ve pazarda belirsizliğin yılı: 2022

Hızla büyüyen dünya ekonomisi, hızlı enflasyon ve faiz artışları… Hadi “2022’de dünya ekonomisi nasıldı?” ve “2023’te bizi neler bekliyor?” sorularına birlikte yanıt arayalım.

BESD-BİR 30. yılını kutluyor

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) kuruluşundan itibaren geçen 30 yıldır Türkiye’de kanatlı sektörünü büyütmek ve geliştirmek için çalışıyor.

Koyunların enzootik abortusu 

Koyunların enzootik abortusu, etkili aşıların mevcudiyetine rağmen Birleşik Krallık’taki koyunlarda abortusun en sık teşhis edilen bulaşıcı nedenidir.

Mantar enzimleri süt üretimini artırabilir

Araştırmacılar, süt ineği rasyonlarına mantar enzimlerinin eklenmesinin sadece süt üretimini artırmakla kalmayıp aynı zamanda kaliteyi de artırdığını bulmuşlardır.

Silaj yapımı: Sorunlar ve çözümler

Belirli silaj yapım koşulları altında, sıkı yönetim önlemlerine uyulmadığı sürece hayvan sağlığında sindirim problemleri ve metabolik problemler gibi çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir.

Süt işletmelerinde 718 bin 166 ton süt toplandı

TÜİK’in hazırladığı rapora göre; ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü miktarı, Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %6,1; Ocak-Kasım döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %3,2 azaldı.