Infovet

NİSAN 2023

PHORA: Yeni bir markanın doğuşu

Türkiye hayvan sağlığı/beslemesi alanında büyük başarılara imza atmış isimler tarafından kurulan Phora’nın hedefinde verimlilik ve sürdürülebilirlik var.

Kapak
egg plant factory poultry farm stack hatchery tray chicken

Yumurta büyüklüğü nasıl artırılabilir?

Uluslararası piyasalar baz alındığında yumurtalar esas ebatlarında satılmasına karşın, halen birçok tüketici seçimlerini büyük boy yumurtalardan yana kullanmaktadır.

Transport tetanisi

Transport veya nakliyat tetanisi hayvanların uygun olmayan koşullarla uzun süren nakliyeleri sonucunda ortaya çıkan ve hayvanların ölümleri ile son bulan bir hastalıktır.

Küflü silajın rumen sağlığı üzerine etkileri

Silajda bulunan mikotoksinler, kimyasal etkenler içerisinde ruminant sağlığını tehdit eden en ciddi risk faktörlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

İyi depolama şartları ile daha çok civciv

Kuluçkalık yumurtalardaki çıkım gücü; tavuk yaşı, yumurta kalitesi, depolama süresi ve kuluçka koşulları gibi birçok faktörden etkilenir.

Tırnak bakımı ve ayak banyosunun incelikleri

Yetiştiricilerin çoğu kez göz ardı ettikleri ve önemsemedikleri işlerin başında tırnak bakımı gelmektedir. Uygun ayak banyosu ve tırnak bakımı ayak hastalıklarının önlenmesinde en etkili yoldur.

10. VIV Türkiye’ye rekor katılım

HKF Fuarcılık A.Ş. organizasyonu olarak tavukçuluk sektörünün en büyük buluşması ve benzersiz alıcı getirme potansiyeli ile bilinen VIV Türkiye 2023, 6-8 Temmuz 2023 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nin 1,2 ve 3. Salonlarında 10. Kez kapılarını açacak.

Koksidiyozis tedavisinde bir alternatif: Sarımsak

Applied Poultry Research Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma, sarımsak ve biyoaktif bileşiklerinin anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olduğunu ve koksidiyozis enfeksiyonlu broyler rasyonlarına sarımsak takviyesinin çeşitli faydalarının olduğunu sonuçlandırıyor.

Kuş gribi martıları etkilemeye başladı

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi’nin raporuna göre, kümes hayvanlarında yüksek patojenik kuş gribi salgınlarının sayısı azalmış olsa da martılar virüsten hala yoğun etkilenmektedir.