Infovet

KASIM 2022

Ruminantlarda ayak sağlığına odaklanalım!

Son 20 yılda, ruminantlarda topallığa ve bunun refah üzerindeki etkilerine odaklanmak; yeni tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesine ve önlem almada yol katedilmesine yardımcı oldu.

Kapak

Kuluçkahanede gözden kaçırılan bir sorun

Mikotoksinler kümes hayvanı rasyonlarında yaygın olarak bulunur ve fertiliteyi, yumurta kabuğu kalitesini, aşı yanıtının etkinliğini ve döl kalitesini olumsuz etkileyebilir.

Neonatal dönem ishallerinin önlenmesi

Hayvancılığımıza en büyük ekonomik zararı veren yenidoğan buzağı, kuzu ve oğlak ölümlerine sebep olan etkenlerin başında diyare geliyor.

Rumen mikrobiyotasında bozulma ve mastitis

Çalışmalar, rumen mikrobiyotasının kan-beyin bariyeri, kan-testis bariyeri, rumen-bağırsak bariyeri ve kan-süt bariyerinin bütünlüğünü korumada kilit bir faktör olduğunu göstermiştir.

AGROEXPO’nun Resmi Hava Yolları Sponsoru Türk Hava Yolları oldu

Türkiye’nin en büyük ve Avrupa’nın dört büyük tarım ve hayvancılık fuarından biri olan AGROEXPO Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı, 1-5 Şubat 2023 tarihleri arasında 18. kez kapılarını açacak.

IVSA konferanslarına devam ediyor

Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde Sektörden Bilime Projesi kapsamında düzenlenen konferansa; çok sayıda veteriner hekim adayı, veteriner hekim ve sektörden önemli isimler katıldı.

Gastrointestinal sistem parazitlerine karşı genetik direnç

Gastrointestinal sistem parazitleri tüm hayvan türlerinin sindirim sisteminde hasara yol açarak iştahsızlığa, ishale ve zayıf büyümeye neden olur ve sonuç olarak ekonomik kayıplar şekillenir.

Kümes içi sanal gerçeklik

Iowa Eyalet Üniversitesi’ndeki bir grup araştırmacıya göre, video izlemek tavukların sağlığını ve refahını artırabiliyor.

“Yalova kıvırcığı” yetiştiricisinin yüzünü güldürüyor

Geçtiğimiz aylarda Resmi Gazete’de yayınlanarak farklı bir koyun ırkı olduğu tescillenen “Yalova kıvırcığı”, lezzetli eti ve süt veriminin yüksek olması nedeniyle tercih edilirken, tescille artan talep ve ilgi üreticisinin yüzünü güldürüyor.

Antibiyotik Farkındalık Günü

Antibiyotiklerin bilinçli kullanımındaki temel ilkeler; veteriner hekim kontrolünde ve reçetesi ile olacak şekilde doğru antibiyotik seçimi, uygun doz ve doğru kullanım süresidir.