Infovet

MART 2022

Dezenfeksiyon

İşletmelerde uygulanan temizlik ve dezenfeksiyon ile patojen seviyesinin azaldığı ve hastalık döngüsünün önlendiği birçok otorite tarafından kabul edilmektedir.

Kapak

Büyükbaş hayvanlarda theileriozis hastalığı

Ülkemizin hayvancılık faaliyetlerini büyük zararlara uğratan Theileria annulata’ya karşı en etkili önlem alma yolu aşılamadır!

Mevsim geçişinde Mycoplasma problemlerine karşı hazırlıklı mıyız?

Mevsim geçişlerinin yaşandığı bugünlerde; çevre şartlarının ve bağışıklık gücünün bozulmasını bekleyen M. Gallisepticum gibi fırsatçı hastalık etkenlerine karşı mücadeleyi gözden geçirmenin vakti!

Yumurtacılarda mikotoksin kontrolü

Yem içinde düzenli olarak kullanılan, etkili ve güvenilen toksin bağlayıcılar mikotoksin sorununun minimize edilmesinde yardımcı olmaktadır.

Merada kireç kullanımı ne işe yarar?

Gübre, yem ve diğer girdilerin artan maliyetleri sonucu, süt çiftçileri giderlerini azaltabilecek alternatiflerin arayışına girdi. Ülkemizin bazı bölgelerinde bulunan kireç, bu açıdan önemli bir araç olabilir.

Krizler çağında enerjinin gezegene maliyeti artıyor!

Health and Environment Alliance tarafından yapılan bir araştırma kapsamında hazırlanan “Kronik Kömür Kirliliği - Kümülatif Sağlık Etkileri Özel Raporu”na göre, halen çalışır durumda olan kömür santralleri, 55 yılda 4,8 trilyon lira sağlık maliyetinin yanı sıra 200 bin erken ölüme neden oldu.

ABD restoran zinciri KFC, Rusya’daki faaliyetlerini durduracağını açıkladı

Amerika Birleşik Devletleri tavuk restoran zinciri KFC’den geçtiğimiz günlerde gelen açıklamaya göre, Rusya’daki mevcut faaliyetlerin durdurularak, bölgedeki işletmelerden elde edilen kazancın Kızıl Haç organizasyonu üzerinden Ukrayna’da savaştan etkilenen insanlara ve topluluklara insani yardım olarak dağıtılacağı belirtildi.

Türkiye’de geçen yıl 2,2 milyon ton tavuk eti üretildi

Türkiye İstatistik Kurumu, Aralık 2021’e ilişkin kümes hayvancılığı üretimi verilerini açıkladı. Geçen yıl 19 milyar 297 milyon 591 bin tavuk yumurtası üretildi.