Infovet

ŞUBAT 2023

Broylerlerde ayak sağlığı ve kârlılık

Kümes zemininin iyi kontrolü; daha kaliteli ayaklar ve daha yüksek kâr demek… Sadece rendering için kullanılan ayaklar aslında işletmelerin çok önemli gelir kaynaklarını temsil etmektedir.

Kapak

Mikrobiyotayı beslemek neler kazandırır?

Mikrobiyal kompozisyon ve gen ifadesinin izlenmesi için artan çabalar, hayvanlarda kullanılan besleme stratejilerinin geliştirilmesini sağlayacaktır.

Kış dizanterisi

Kış dizanterisi bir RNA virüsü olan Bovine coronavirüs nedeniyle meydana gelen akut, kontagiyöz ve sezonsal bir hastalıktır.

Brezilya laboratuvarda yetiştirilen tavuk göğsü geliştirecek

Tüketiciler kültürlü tavuk etini denemeye istekli olacak mı? Araştırmalar, tüketicilerin bunu denemeye istekli olduğunu, ancak bazı endişelerin devam ettiğini ortaya çıkarıyor.

Kümeste tehdit: Dermanyssus gallinae

Dermanyssus gallinae yabani ve evcil diğer hayvanları da enfekte edebilir ve kedilerde pruritus ve eriteme neden olur.

Horoz idaresi ve fertilizasyon

Kanatlılarda erkek büyüme profili, kümesteki fertiliteyi tek başına etkileyen en önemli faktörlerin başında gelmektedir ve aslında kümeslerde uygun bir yönetim sistemi kurulmasında da oldukça etkilidir.

Koyunlarda sezon dışı alternatif yetiştiricilik

Koyunlar gün uzunluğunun kısalmaya başladığı sonbahar döneminde kızgınlık gösterir. Bununla birlikte çeşitli yöntemlerle koyunlardan farklı sezonlarda da yavru almak mümkündür.

Çin’de ‘alternatif et’ pazarı hızlı bir yükselişte

2060 yılına kadar karbon nötr olma hedefi de dahil olmak üzere Çin’in siyasi gündeminin en önemli konularından biri olan iklim değişikliği ile Pekin tarım sektöründen kaynaklanan emisyonları azaltmanın bir yolu olarak dikkatini alternatif proteinlerine çevirmiş durumda.

Rusya’nın klonlanmış ineğinden sağlıklı bir buzağı doğdu

Rusya’nın ilk klonlanmış ineği, geçen yılın sonunda sağlıklı bir buzağı doğurdu ve ülkenin hayvancılık endüstrisinde gen düzenleme teknolojilerinin gelişimi için önemli bir dönüm noktası oldu.

Türkiye’de kuş gribi alarmı!

Türkiye’de yumurta üretiminin başkenti konumundaki Afyonkarahisar’ın Başmakçı ilçesi ile Denizli’nin Honaz ilçesinde yumurta üretim tesisleri kuş gribi vakalarına rastlanması üzerine karantinaya alındı.