Infovet

OCAK 2019

2019 yılının önemli global besleme trendleri

Hayvancılık üretimini ve yem endüstrisini etkileyen mikro eğilimler ve zorluklar göz önüne alındığında, 2019 yılında bazı trendin ön planda olacağı düşünülüyor.

Kapak

İhtiyaç neredeyse, Güneşli orada!

Türkiye kanatlı sağlığı sektörü, özellikle çözüm ortaklığı ve hızlı aksiyon alma söz konusu olduğunda, Güneşli A.Ş.’nin 25 yılı aşkın tecrübesine ve yenilikçi perspektifine sonsuz bir güven duyuyor.

Sağlık bir metabolizma, başarıyı beraberinde getirir!

Hedef Metabolizma Projesinde bu ay durağımız Trakya Bölgesi... Bölgenin deneyimli hekimleri, metabolizma için yatırım yapılmadığı sürece ülke hayvancılığının kurtulmayacağı konusunda hemfikir.

Aflatoksini sütten uzak tutmak

Aflatoksin kontaminasyonu, dünya çapında süt üreticilerinin yüzleşmesi gereken en büyük sorunlardan biridir. Fakat bu risk, yüksek kaliteli yem seçimi ve etkili bağlayıcıların kullanımını içeren bir besleme yönetimi bağlayıcı maddelerin kullanımını sağlayan besi yönetimi ile azaltılabilir.

Kuru dönem boyunca alternatif yemler

Kuru dönem boyunca ve farklı mevsimlerde uygulanacak stratejilerle hayvanlara verilen kaba yem seçeneklerinin zenginleştirilmesi ve optimum beslemenin elde edilmesi mümkün olmaktadır.

Fumonisin’in kanatlılar üzerindeki etkisi Genel bakış ve karşı stratejiler

Mikotoksin düzeyi yüksek kontamine yemlerle beslenen kanatlılarda zayıf bağışıklık, gelişme geriliği ve daha birçok klinik tablonun açığa çıkmasına neden olan fumonisin ile mücadele, yem yönetim programlarının rutin bir parçası olmalıdır.

Broyler kanatlılarda bağırsak mikroflora sağlığı üzerine

Sindirim sisteminin önemli bir parçası olan bağırsak, yem dönüşüm oranını ve ekonomik performansı etkiler. Yapısının ve olumlu etkilerin nasıl oluşturulabileceğinin bilinmesi çok önemlidir.

e-Rhodimet Besleme Rehberi akıllı telefonunuzda

Adisseo tarafından tasarlanan ve farklı hayvan türlerinin amino asit gereksinimlerini hesaplamak için kullanılan e-Rhodimet® Besleme Rehberi, Türkçe dil seçeneğiyle de göze çarpıyor.

Artık yeni veteriner fakültesi açılmamalı!

İleri hayvancılık için ileri bir veteriner hekimlik yaklaşımı dün de, bugün de genel kabul olarak ortada. TVHB ise, planlamalarda bu hususun ihmal edilmemesini YÖK Başkanı ve tüm yetkililerden talep ediyor.

Broiler beslenmesinde antibiyotiklere alternatif: Probiyotikler

Hayvan beslenmesinde probiyotiklerin patojenik bakterileri ve diğer çeşitli hastalıkları kontrol etmeye yardımcı olduğu, hem bilimsel hem de ticari çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Histomonosis yumurtacı tavuklarda üretimin azalmasına neden oluyor

Ticari bir sürüde Histomonas meleagridis ile erken enfeksiyon, enfekte olmayan bir sürüye kıyasla fazla sayıda itlaf ile sonuçlanmıştır. Bununla birlikte sonuçlar kanatlılar arasında boyut farkı, kilo kaybı ve yumurta üretiminde azalmaya işaret etmiştir.

İneklerde refahın anahtarı, doğru yataklık

İneklerin rahat yerlerde uzanıp, refah içinde dinlenebilmeleri ve geviş getirebilmeleri için altlık seçimi son derece önemlidir. Bu konuda yapılan araştırmalar, doğru materyalin seçilmesine yardımcı olmaktadır.