Infovet

KASIM 2020

Küçükbaş hayvanların bulaşıcı ektima hastalığı

Koyun, kuzu, keçi ve oğlaklarda ağızda, dudakta ve göz çevresinde enfeksiyöz dermatitise neden olan ektima hastalığı, özellikle genç hayvanları etkilemesi ile ekonomik boyutu yorucu bir sorundur.

Etlik piliçlerde deri bütünlüğü ve tüylenme anomalileri

Broyler piliçlerin gelişimlerinin ilk 7-14 günlük döneminde tüy gelişimi çok hızlı seyreder ve bu dönemde metabolizmaları besin maddelerinin hazır bulunmasına ihtiyaç duyar.

İklim değişikliği ve kanatlı hastalıkları arasındaki ilişki

İklim değişikliğinin kanatlı hastalıklarını nasıl etkileyeceği konusunda bugüne kadar çok az bilimsel veri bilinmektedir. Prof. CelIa AbolnIk, özellikle soğuk bölgelerde hastalık baskısının artacağını ifade ediyor.

Eylül ayı TÜİK verilerine göre süt üretim rakamları arttı

TÜİK Eylül 2020, Süt ve Süt Ürünleri Üretimi rakamlarına göre, Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre toplanan inek sütü miktarı %5,7 arttı, Ocak-Eylül döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %4 artış şekillendi.

Kolestrol yolaklarını kesmek, Marek hastalığı yayılımını azaltabilir

İngiltere’deki Pirbright Avian Immunology Group araştırmacıları, kolesterol üretimi ve transportunun, Marek hastalığı virüsünün (MDV) kümes hayvanı hücrelerini nasıl etkilediğinde çok önemli bir rol oynadığını keşfetti.