Infovet

ŞUBAT 2019

Buzağılarda pasif transfer başarısızlığı

Sıkça dile getirilen “yeterli miktarda, yeterli kalitede ve en hızlı” mottosuyla buzağılarda kolostral transfer optimize edilmeye çalışılmaktadır.

Kapak

Norponin XO2 ile bağırsak sağlığında doğal çözümler

Tecnofirm, koksidiyoz üzerindeki etkinliği ve güvenilirliği dünya çapında bilimsel olarak kanıtlanmış olan yeni doğal çözümü Norponın XO2’yi sektör profesyonelleri ile buluşturdu.

Neler olacak?

Tehditkar bir gökyüzü ve güneşli havanın bir arada olduğu, volatilite yani oynaklığın yüksek olacağı bir 2019 bekleniyor. Ancak global resesyon beklentisi 2020 yılına ertelenmiş durumda.

Orta Doğulu yumurta üreticilerinin yaşadığı zorluklar

Hastalıklar, piyasa istikrarsızlığı ve hammadde maliyeti... Bir de işin içine hükümet kısıtlamaları girdiğinde, Orta Doğu’daki yumurta üreticilerinin karşı karşıya kaldığı zorluklar iyileşmesi güç bir kambura dönüşüyor.

Tutarlı ve yüksek verim için, metabolizmaya odaklan!

Güneşli sponsorluğunda gerçekleştirdiğimiz “Hedef Metabolizma” projemizin bu ayağında Iğdır, Ağrı ve Kars’ta görev yapan veteriner hekimlerimizle konuştuk.

Mezun ettiğimiz öğrenciler mesleğimizin gururu olacak

Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi, öğrenci ve hasta merkezli bir konseptle hizmet veriyor ve üniversitenin “Yeni Neslin Üniversitesi” sloganını hayata geçiriyor.

Agroexpo, rekora doymuyor

Türkiye’nin en büyük hayvancılık fuarı Agroexpo, 2019 yılına yine damgasını vurdu; fuar süresince 854 firma ve 70 ülkeden ziyaretçi ağırlandı.

Ruminatlarda abdominal ultrasonografi

Noninvazif, gerçek zamanlı ve kolayca uygulanan bir yöntem olan retikulum ultrasonografisi, abomasum, omasum ve kalp özelinde hangi kriterlere göre yorumlanır?

Küçükbaş hayvan sayısı desteklerle arttı

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, küçükbaş hayvan sayısının 46,1 milyona ulaştığını belirterek, “Tarım ve Orman Bakanlığının verdiği anaç koyun keçi ve gen kaynaklarını koruma gibi destekler sektöre ve dolayısıyla küçükbaş hayvan sayısının artmasına olumlu yansıdı” dedi

Subklinik süt humması ile metrit arasındaki ilişki

Florida Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, laktasyondaki bir ineğin kalsiyum durumu, metrit geliştirme riskini tahmin etmede yardımcı olabilir.